Як створювати образи в українському етностилі: поради Леоніда Мартинчика

У торговому центрі ROKSOLANA відбулася закрита лекція етнографа, естета та телеведучого Леоніда Мартинчика – «Український Великдень: минуле і сучасне». Обговорювали теми, що стосуються обрядовості, звичаїв, традицій, особливостей одягу та побуту українців різних часів.

Багато уваги надали вбранню, адже саме завдяки йому можна продемонструвати етнічну приналежність і підкреслити свою позицію. Те, що ми одягаємо і як носимо — часто промовляє замість нас.

Леонід Мартинчик розповів про різницю між національним строєм, шароварним вбранням та образами в етностилі. Шароварщина як явище масової культури існує чи не в усіх народів світу, втім її краще уникати, адже це дуже спрощена форма народного одягу, яка спотворює його коректне сприйняття.

Зібрати справжній стрій не завжди просто, адже його складові часто коштовні, до того ж потрібно добре розуміти що з чим комбінувати. Якщо ж говорити про автентичні речі, то вони ще й рідкісні й, здебільшого, перебувають у колекціонерів. Найкращий варіант для нас сьогодні — образи в етностилі. Леонід Мартинчик наголошує, що бути українцями сьогодні не просто модно, а й необхідно.

Тож як створити образ в етностилі, аби підкреслити свою ідентичність і виглядати стильно? За словами етнографа, цього ефекту можна досягти, якщо вписувати в одяговий ансамбль речі та аксесуари, що притаманні традиційному українському строєві. Можна також запозичувати певні елементи з українського образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтв. Можна транслювати національну приналежність в одязі за допомогою принтів і кольорів, матеріалів і фактур, силуетів і символіки.

Створити образ в етностилі реально навіть з використанням однієї речі. Ви можете вдягнути вишивану сорочку, кептар, запаску, крайку чи якийсь інший елемент традиційного вбрання. Можете використати щось із аксесуарів і прикрас: намисто, гердан, дукач, зґарду, лускавки, гаман чи щось інше. Ось приклади стилізації образів відвідувачів лекції:

Також Леонід Мартинчик наголосив, що важливо мати розуміння, як використовувати той чи інший елемент національного строю. Наприклад традиційно в Україні вінок на голові носили лише незаміжні дівчата, усі пошлюбовані носили хустини. Тож і зараз дорослим жінкам не пасує надягати вінок. Те саме стосується і символіки: наші предки ніколи не вишивали на своєму святковому одязі червоні маки, адже це – жалобна квітка.

Незабаром Великдень – ідеальний час, аби одягнутися в національному стилі. Сподіваємося, що зауваги Леоніда Мартинчика допоможуть вам створювати гармонійні та красиві образи, не вдаючись до шароварщини.